Skip to main content

Wiele wskazuje na to, że wkrótce pożegnamy się z kominkami opalanymi drewnem

W ostatnich latach coraz więcej regionów wprowadza zakazy palenia drewnem, co stwarza możliwość rozwoju rynku kominków gazowych. Pomimo że do niedawna były one mało popularne w Polsce, w ostatnich latach zyskują na popularności. Zakazy palenia drewnem mają duży wpływ na ten trend.

Nie tylko czysta szyba

Kominki gazowe posiadają wiele zalet, poza oczywistym brakiem zanieczyszczeń. Często nawet samo obserwowanie płomienia w kominku gazowym może być bardziej atrakcyjne niż w tradycyjnym kominku na drewno. Nowoczesne modele kominków gazowych są wyposażone w zaawansowane układy palników, zwykle posiadające od jednego do pięciu palników. Dobrej jakości palniki zapewniają wizję ognia nie do odróżnienia od palenia drewnem, z wyjątkiem jednego elementu – szyby. W tradycyjnym kominku na drewno, niezależnie od tego, jak drogi jest, szyba w nim prędzej czy później zacznie brudzić się sadzą. Czyszczenie szyby w takim kominku jest uciążliwe. Natomiast w kominku gazowym nie ma problemu z brudzącą się szybą, ponieważ spalanie gazu jest czyste i nie pozostawia zanieczyszczeń. Szybę w kominku gazowym należy myć średnio raz w roku. Dzięki temu, że szyba pozostaje czysta na dłużej, mamy lepszy, niezakłócony widok płomieni, co czyni kominek gazowy bardziej atrakcyjnym wizualnie, mimo że naśladuje kominek na drewno.

Wygoda

Użycie gazu w kominku gazowym nie tylko zapewnia czystą szybę, ale również pozwala nam uniknąć konieczności składowania opału i sprzątania wokół kominka. Dodatkowo, kominek gazowy jest sterowany pilotem, co daje pełną kontrolę nad ciepłem emitowanym przez urządzenie. Dobrej jakości kominki gazowe posiadają płynną regulację wielkości płomienia, co pozwala na szybkie i łatwe dostosowanie temperatury w pomieszczeniu – gdy jest zbyt gorąco, płomień może być zmniejszony, a gdy jest zbyt zimno, można go zwiększyć. W przypadku tradycyjnego kominka na drewno, nie ma kontroli nad spalaniem już wrzuconych kawałków drewna, co sprawia, że dostosowanie temperatury jest trudniejsze.

Szeroki wybór

Kominki gazowe mają również zalety wynikające z różnorodności konstrukcji, co nie jest możliwe w przypadku kominków opalanych drewnem. Dostępne modele kominków gazowych różnią się szerokością szyby, od 40 do nawet 240 cm, a wysokość szyby może wynosić nawet 160 cm. Ponadto, istnieją różne rodzaje przeszklenia, takie jak frontowe (jednoszynowe), narożne (dwuszybowe), panoramiczne (trzyszybowe), typu room divider (trzyszynowe dzielące pomieszczenie) i tunelowe (dwuszybowe, gdzie palenisko jest widoczne w dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach). W przypadku kominków opalanych drewnem wybór jest znacznie bardziej ograniczony. Wszystko to przekłada się na wygodę użytkowania kominka.