Skip to main content

Jak działają automatyczne biokominki?

Po napełnieniu biokominka paliwem, możemy uruchomić kominek. Same uzupełnianie paliwa polega na podłączeniu jednego końca wężyka do kominka, a drugiego do pojemnika z biopaliwem. Reszta odbywa się automatycznie, kominek sam uzupełni odpowiednią ilość po czym zasygnalizuje, że jest gotowy do uruchomienia. Automatyczne biokominki posiadają mnóstwo czujników, które nie pozwalają ich uruchomić podczas napełniania paliwa. Dzięki temu jest bezpieczny. Uruchamia się go jednym przyciskiem. Po włączeniu paliwo napływa do komory spalania oraz w tym samym momencie żarnik jest podgrzewany do takiej temperatury, by podpalił paliwo i w efekcie pojawił się ogień. Kominek jest wykonany najczęściej w całości ze stali nierdzewnej, który dodatkowo możemy wyposażyć w szkło hartowane. Po wciśnieciu przycisku wyłączenia kominka następuje odcięcie dopływu paliwa i juz po kilkunastu sekundach kominek jest całkowicie wyłączony.

automatyczny biokominek Helex automatyczne biokominki

Zalety automatycznych biokominków na biopaliwo

 • łatwość obsługi – nie wymagają dokladania drewna, obsługa jest prosta i intuicyjna
 • bezpieczeństwo – biokominki ewoluowały do takiego stopnia, że jest to bardzo bezpieczny rodzaj kominka oraz nie stanowią zagrożenia dla domowników.
 • ekologia – paliwo wykorzystywane do biokominków powstaje z fermentacji organicznych materiałów. Jest to odnawialne źródło energii.
 • długi czas pracy – w zależności od biokominka i jego zbiornika czas pracy może wynosić nawet 10 godzin.
 • mniejsze wymagania montażowe – można je zastosować we wszystkich pomieszczeniech, bez względu na lokalizację i parametry techniczne pomieszczenia. Nie potrzebują również ciągu kominowego.
 • różnorodność modeli.
 • naturalny ogień.

Wady biokominków:

 • spaliny które wydziela kominek – producenci zapewniają, że spaliny, które produkuje biokominek są przyjazne dla człowieka, natomiast już po kilku minutach od uruchomienia czuć w powietrzu spaliny.
 • wydajność energetyczna – przez to, że musimy często wietrzyć pomieszczenie kominek nie zapewnia wystarczającej wydajności energetycznej. Również mała moc grzewcza kominka sprawia, że nie sprawdzi się jako źródło ogrzewania pomieszczenia.
 • koszty użytkowania – niestety biopaliwo jest drogie w porównaniu do innych źródeł wykorzystywanych w kominkach takich jak drewno lub gaz. Jedna godzina palenia może kosztować około 6 do nawet 10zł. Niestety biokominek nie jest ekonomiczny
 • słaba jakość płomienia – widok spalanego etanolu nie wygląda tak atrakcyjnie jak spalane drewno w tradycyjnym kominku, czy chociażby ogień, który występuje w kominkach gazowych.

Dla kogo są automatyczne biokominki?

Biokominek jest często polecany dla osób, które nie mogą mieć tradycyjnego kominka na drewno ani kominka gazowego, a jednocześnie pragną cieszyć się widokiem płonącego ognia w swoim domu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają w apartamentach lub budynkach, gdzie instalacja tradycyjnego kominka na drewno jest niemożliwa lub zabroniona ze względów bezpieczeństwa lub przepisów budowlanych. Również dla tych, którzy preferują bardziej ekologiczne rozwiązania, biokominek jest doskonałym wyborem, ponieważ nie wymaga spalania drewna ani gazu, a zamiast tego korzysta z biopaliwa, takiego jak bioetanol. Dzięki temu można cieszyć się przytulnym i romantycznym ogniem bez konieczności posiadania komina czy doprowadzania instalacji gazowej. Jest to więc rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort, estetykę oraz dbałość o środowisko, a jednocześnie pragnących doświadczyć uroku prawdziwego ognia w swoim wnętrzu.

Jakie są inne opcje?

 • kominek na drewno – tradycyjny kominek który zapewnia naturalny ogień. Wadami są natomiast konserwacja oraz cała obsługa związana z przygotowaniem drewna.
 • kominek gazowy – jest to połączenie zalet tradycyjnego kominka z nowoczesną technologią. Całe sterowanie odbywa się za pomocą dołączonego pilota. Nie ma potrzeby przechowywania drewna bądź biopaliwa.
 • kominek elektryczny – posiada najmniejsze wymagania dotyczące montażu wsród wszystkich kominków. Wady to ograniczony realizm płomieni.
 • kominek elektryczny 3d – jest to kominek elektryczny zasilany wodą. płomienie wyglądają dosyć naturalnie.

Automatyczne biokominki – co mówi polskie prawo?

Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej
niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka — dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania 0,2 m/s — dla kominków o obudowie otwartej.

Jest to oficjalne rozporządzenie ministra infrastruktury ze strony isap.sejm.gov.pl.

Najczęściej zadawane pytania na temat biokominków.

1. Czy biokominek jest bezpieczny?

Producenci biokominków przykładają szczególną uwagę do ich bezpieczeństwa. Tak więc biokominki są wyjątkowo bezpieczne.

2. Czy telewizor może być zawieszony nad biokominkiem?

Można to zrobić, jednak należy taką sytuacje skonsultować z osobą, która zajmuje się montażem biokominków.

3. Czy montaż biokominka wymaga zezwoleń?

Jedną z zalet biokominka jest to, że nie wymaga zezwoleń. Możemy je zamontować tam gdzie montaż tradycyjnych kominków nie jest dozwolony.

4. Czy biokominek potrzebuje przewodu kominowego?

W przypadku biokominka nie jest wymagany system kominowy.