Skip to main content
Otwarte paleniska i wkłady kominkowe

Podczas decyzji o budowie kominka w naszym domu, mamy do wyboru dwie opcje: zastosowanie wkładu kominkowego lub wymurowanie tradycyjnego otwartego paleniska. Ostateczna decyzja powinna zależeć od naszych priorytetów, czyli tego, co jest dla nas ważniejsze – efektywność grzania czy też estetyczny wygląd.

W większości przypadków kominek jest traktowany jako dodatkowe źródło ciepła. Niemniej jednak, dla większości inwestorów jego funkcja grzewcza jest bardzo ważna i wpływa na cały projekt kominka.

Otwarte palenisko, jeśli zostanie właściwie wybudowane, może osiągnąć sprawność energetyczną na poziomie 25-30%. W przypadku nieodpowiedniej konstrukcji, może ono wręcz działać na zasadzie ujemnej sprawności, w efekcie chłodząc pomieszczenie zamiast je ogrzewać. Ostateczny rezultat zależy w dużej mierze od kwalifikacji specjalisty, który zajmuje się budową kominka. Mimo to, piękny, starannie wymurowany kominek z otwartym paleniskiem zapewnia bardziej naturalny efekt niż wkład kominkowy. Wkłady kominkowe, pomimo utrzymania w idealnej czystości, posiadają zawsze widoczną szybę, która stanowi wizualną przeszkodę i odbija światło panujące w pomieszczeniu.

Typowy wkład kominkowy, który jest dobrze skonstruowany, może zapewnić nam do 75% wydajności. W przypadku wkładów z płaszczem wodnym, ta wydajność może być nawet większa. Palenie w zamkniętej komorze wkładu kominkowego jest bezpieczne, ponieważ przez zamknięte drzwiczki nie wypadnie płonące drewno, co mogłoby spowodować pożar budynku. Należy jednak pamiętać, że szyba nie chroni przed ciepłem emitowanym przez ognisko. Dlatego nie powinniśmy umieszczać przedmiotów przed paleniskiem, które mogłyby zostać uszkodzone lub nawet zapłonąć. Wkłady kominkowe dostępne na rynku to zazwyczaj przemyślane i sprawdzone konstrukcje. Gdy podłączymy je do prawidłowo wykonanego komina, możemy być spokojni o ich bezproblemowe funkcjonowanie.

Aby łączyć zalety obu rozwiązań, unikając ich wad, dobrym wyborem może być wkład kominkowy wykonany z połączenia stali i szamotu, z drzwiczkami, które można podnosić lub zdejmować. Jeśli taki wkład będzie wyłożony szamotowymi cegłami, będzie się wizualnie nie różnił od otwartego paleniska, a jednocześnie zapewni wydajność i bezpieczeństwo użytkowania.