Skip to main content

Aktualnie na rynku energetycznym panuje trudna sytuacja, która skłania nas do poszukiwania alternatywnych źródeł energii przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Jednak mimo kryzysu energetycznego, ograniczenia w paleniu drewnem w kominkach są wciąż obowiązujące. Pomimo starań branży i użytkowników kominków, sejmiki wojewódzkie nie chcą zrezygnować ze swoich uchwał antysmogowych, nawet w obliczu kryzysu energetycznego. W związku z tym, posiadacze kominków na drewno mogą być objęci okresowym zakazem palenia drewnem w dowolnym momencie. Dotyczy to miejsc, gdzie zakaz nie został wprowadzony na stałe, jak np. w Krakowie. Warto zauważyć, że tylko w województwie mazowieckim do końca roku 2022 obowiązywać będą okresowe zakazy palenia drewnem w miastach takich jak Siedlce, Radom, Warszawa Śródmieście oraz w powiatach Legionowski, Wołomiński, Otwocki, Pruszkowski, Warszawski Zachodni, Siedlecki, Sierpecki, Żyrardowski i Grodziski. Informacje o miejscach, gdzie obowiązują okresowe zakazy, można znaleźć na stronach Wojewódzkich Urzędów Marszałkowskich w innych regionach Polski.

Wzrost cen paliw powoduje problemy z ich dostępnością. Jednak, w porównaniu do innych paliw, gaz – zarówno ziemny, jak i LPG – wydaje się być bardziej stabilny pod względem dostępności. W związku z tym, gazowe kominki stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych, drewnianych kominków. Są one przyjazne dla środowiska, a dodatkowo, nie podlegają ograniczeniom związanym z uchwałami antysmogowymi. Korzystając z kominka gazowego, nie musimy martwić się o jego dostępność ani alerty antysmogowe, a zawsze możemy skorzystać z niego, aby dogrzać pomieszczenie. Nie ma też potrzeby składowania drewna, co zapobiega dodatkowemu sprzątaniu. Rozpalenie kominka gazowego jest prostsze i szybsze – wystarczy nacisnąć przycisk pilota.

W obecnej sytuacji kominki gazowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kominków na drewno ze względu na ich brak ograniczeń w użytkowaniu, łatwą dostępność paliwa, wygodę użytkowania oraz ponadczasową elegancję. Sieć gazowa w Polsce jest stale rozwijana, dzięki czemu coraz więcej lokalizacji ma dostęp do gazu ziemnego. W przypadku braku gazu ziemnego, nadal możemy korzystać z butli gazowych do zasilania kominków gazowych. Nawet jeśli rozwój sieci gazowej zostanie zahamowany, istniejące instalacje pozostaną w użyciu przez długi czas.