Skip to main content

Czym kierować się przy wyborze kominka?

Przy wyborze kominka należy wziąć pod uwagę przede wszystkim efekt wizualny całej konstrukcji. Kominek gazowy jest w stanie imitować działanie kominka na drewno, ale niektórzy mogą odczuwać obawy związane z sztucznym widokiem paleniska. W tańszych modelach kominków gazowych jakość wykonania ceramicznych polan i wypełnienia paleniska faktycznie wskazuje, że mamy do czynienia z czymś nienaturalnym. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku holenderskich producentów, takich jak Helex Trimline czy Element4. W dobrej jakości kominku gazowym efekt płomieni na pierwszy rzut oka przypomina kominek na drewno. Kominki gazowe pozwalają również na różne możliwości wypełnienia paleniska, np. różnego rodzaju kamieniem.

kominek narożny gazowy

Estetyka kominka

Indywidualna ocena estetyczna jest bardzo subiektywna, więc musimy samodzielnie zdecydować, co nam się bardziej podoba. Jednak w przypadku kominków gazowych dobrej jakości możemy mieć pewność, że szyba nie będzie się brudzić sadzą, tak jak w przypadku kominków opalanych drewnem. Nawet najdroższe modele kominków na drewno z bardzo zaawansowanym systemem dopalania spalin będą wymagały czyszczenia po dłuższym czasie palenia. W dobrych kominkach gazowych wystarczy przetrzeć szybę raz w roku. Dzięki zawsze czystej szybie nigdy nie będzie sytuacji, w której płomienie są przesłonięte sadzą na szybie. Ponadto u najlepszych producentów można zamówić szybę z powłoką antyrefleksyjną, co sprawia, że ​​szyba przestaje być widoczna, co daje wrażenie kominka z otwartą komorą spalania.

Co wyróżnia kominek gazowy. Kominek na drewno czy gazowy?

Oczywiście, najważniejszym elementem kominka jest widok płomieni. Jednakże w codziennym użytkowaniu ważna jest również wygoda. Kominek na drewno wymaga częstego czyszczenia szyby i ciągłego dostarczania drewna, a schowek na drewno również wymaga czasami uprzątnięcia. Rozpalanie kominka wraz z rutyną może stać się uciążliwym obowiązkiem. W kominkach gazowych, które są podłączone do instalacji gazowej, jedyną czynnością, jaką musimy wykonać, jest sterowanie kominkiem za pomocą pilota. Nie ograniczamy się tylko do włączenia i wyłączenia kominka. W kominkach gazowych mamy pełną kontrolę nad procesem spalania. W każdej chwili możemy zmniejszyć lub zwiększyć płomień. W kominkach wyposażonych w więcej niż jeden palnik możemy również przełączać palniki. Istnieją też bardziej zaawansowane opcje, takie jak ustawienie grzania do określonej temperatury, po czym kominek sam się wyłączy, lub dzięki funkcji falowania płomieni możemy ustawić kominek, aby płomień rósł od minimalnego do maksymalnego i na odwrót, co przekłada się na bardzo urozmaicony widok płomieni.

Kominek gazowy posiada ważną zaletę, która polega na tym, że jest to ekologiczne i przyjazne dla środowiska urządzenie. W przeciwieństwie do kominków na drewno, nie podlega on ograniczeniom i zakazom palenia, które coraz częściej wprowadzane są w powiatach w celu ochrony czystości powietrza. W czasie, gdy poziom zanieczyszczeń w powietrzu przekracza ostrzegawcze wartości, palenie drewnem podlega karze finansowej, a kominki gazowe nie mają tego typu ograniczeń. Dzięki temu, można z nich korzystać nawet wtedy, gdy wprowadzony jest zakaz palenia w kominkach na drewno.

Podsumowując

Kominek gazowy jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną doświadczyć uroku naturalnego ognia, nie martwiąc się o konieczność składowania drewna. Dzięki niemu można cieszyć się atmosferą kominka bez konieczności regularnego zaopatrywania się w paliwo. Jest to doskonała opcja dla osób, które cenią sobie wygodę i praktyczne rozwiązania.