Skip to main content

Czy musimy pożegnać się z kominkami?

W ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej informacji o wprowadzaniu ograniczeń związanych z użyciem drewna jako opału, a w kilku polskich miastach już wprowadzono zakazy palenia drewnem w kominkach. Jednakże, w przypadku miejsc, w których obowiązuje zakaz palenia drewnem, istnieją alternatywne rozwiązania, które pozwalają cieszyć się widokiem płomieni w kominku.

Kominek gazowy – wygodniejsza alternatywa

Na szczęście istnieją alternatywy dla tradycyjnych kominków na drewno, które są bardziej estetyczne niż kominki elektryczne czy biokominki. Jednym z takich rozwiązań są kominki gazowe, które oferują równie atrakcyjny widok płomienia jak tradycyjne kominki na drewno, a dzięki temu, że szyba pozostaje czysta, widok ten jest jeszcze pełniejszy. Zastosowanie gazu jako paliwa ma również wiele innych zalet, ponieważ spalanie gazu nie zanieczyszcza powietrza, a użytkowanie kominka gazowego jest bardzo czyste. Nie musimy martwić się o ciągłe dostarczanie drewna ani o porządek wokół miejsca jego przechowywania. Wielkość płomienia w kominku gazowym zależy wyłącznie od naszych potrzeb, a dzięki sterowaniu za pomocą pilota możemy płynnie regulować ilość emitowanego przez kominek ciepła.

Możliwość posiadania kominka jest nadal dostępna nawet w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz palenia drewna. Kominek gazowy to rozwiązanie, które oferuje nie tylko czyste powietrze, ale też wygodę. Jest to praktycznie bezobsługowe urządzenie, z którym nie musimy często sprzątać szyby, a brak konieczności składowania drewna eliminuje bałagan wokół kominka. Zaletą kominka gazowego jest również pełna kontrola nad wielkością płomienia, a co za tym idzie ilością emitowanego ciepła.

Najlepsi producenci

Istnieje jednak wiele innych producentów kominków na rynku, z których niektórzy konkurują z holenderskimi producentami. Niemniej jednak, to właśnie w Holandii powstały pierwsze kominki i tamtejsi producenci mają ogromne doświadczenie w ich produkcji. Jakość wykorzystanych materiałów i technologii wpływa na jakość palenia w kominku, dlatego warto zwracać na to uwagę przy wyborze urządzenia.

Zaawansowane technologie

Kominki gazowe wykorzystują zasadniczo dwa rodzaje palników do zasilania paleniska. Pierwszym typem są palniki umieszczone pod paleniskiem, co pozwala na pełną swobodę przy modelowaniu powierzchni paleniska. W tym przypadku każde ceramiczne polano może zostać ułożone w dowolnym miejscu, a także istnieje możliwość wypełnienia paleniska kamieniami. W kominkach z takimi palnikami najczęściej stosuje się jeden lub dwa palniki. Jakość prezentacji paleniska zależy od jakości użytych materiałów i zastosowanej technologii. Ciekawą alternatywą są też kominki holenderskie, których producenci mają wieloletnie doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń.

Palniki typu Real Flame stanowią drugą kategorię palników, które charakteryzują się wystawaniem ponad powierzchnię paleniska. Aby uzyskać efekt opływania przez ogień polan, te wystające ponad palenisko palniki przykrywane są ceramicznymi polanami. Wynikający z tego efekt nieregularnego paleniska wygląda bardzo efektownie, jednak wymaga ustawienia polan przykrywających palniki. Dzięki tej technologii można zastosować nawet pięć palników. Firma Element4 jest wyjątkowa w tej kwestii, ponieważ oferuje wiele kominków wyposażonych w ten typ palników, w tym Kominki z pięcioma palnikami. Żaden inny producent nie oferuje tak zaawansowanego układu palników.