Skip to main content

Urządzenia nazywane biokominkami to kominki, w których zamiast drewna spala się paliwo płynne lub żelowe. Kominek gazowy to urządzenie, które spala gaz dostępny z sieci lub ze zbiorników z gazem płynnym. Gaz jest paliwem czystym i ekologicznym, toteż miano “BIO” jest jak najbardziej odpowiednie dla kominka gazowego. W dobie powszechnej walki ze smogiem to jedno z ważnych kryteriów wyboru.

Czystość

Kominek gazowy charakteryzuje się nie tylko wysoką wydajnością podczas spalania, ale również czystością w dosłownym znaczeniu tego słowa. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka opalanego drewnem, nie wymaga on regularnego sprzątania ani zbierania brudzącego paliwa. W ten sposób, kominek gazowy przypomina biokominki.

Jednak samo czyste paliwo nie wystarczy, aby nazwać kominek gazowy biokominkiem. Określenie to odnosi się jedynie do kominków, które są opalane płynnym biopaliwem, takim jak bioetanol, i posiadają otwarte paleniska.

Kominki gazowe oferują nie tylko czysty proces spalania, ale także są łatwe do utrzymania w czystości, w odróżnieniu od tradycyjnych kominków opalanych drewnem, które wymagają regularnego sprzątania i gromadzenia brudzącego paliwa. W ten sposób, kominki gazowe są podobne do biokominków.

Jednakże, aby nazwać kominek gazowy biokominkiem, musi być on opalany płynnym biopaliwem, takim jak bioetanol, oraz posiadać otwarte palenisko. Samo czyste paliwo nie jest wystarczające, aby kominek gazowy mógł być określany jako biokominek.

Palenisko

Podstawowa różnica między biokominkiem a kominkiem gazowym leży w rodzaju paleniska. W przypadku biokominka palenisko jest otwarte, co oznacza, że spaliny są emitowane bezpośrednio do pomieszczenia, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Przy spalaniu metanolu, na przykład, powstają aldehydy, w tym szkodliwy formaldehyd. Chociaż etanol jest bezpieczniejszy w użyciu, to jest również droższy.

Z kolei kominek gazowy posiada zamknięte palenisko, podobnie jak gazowy piec kondensacyjny, a spaliny są odprowadzane przez przewód spalinowy na zewnątrz budynku. Dzięki temu nie musimy martwić się o emisję szkodliwych substancji do powietrza w naszym domu, co stanowi duży atut kominka gazowego.

Bezpieczeństwo

Kominek gazowy z zamkniętą komorą jest bezpieczny, pod warunkiem, że jest prawidłowo zainstalowany. Palenisko jest oddzielone od pomieszczenia szybą, a gaz jest dostarczany automatycznie do palnika dzięki nowoczesnej automatyce, co uniemożliwia wyciek gazu w przypadku awarii. Kominki gazowe są dostępne na rynku od wielu lat i uważane są za sprawdzone rozwiązanie.

W przypadku biokominka, musimy sami dostarczyć paliwo do paleniska, wlewając je do zbiornika. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowania biokominka spoczywa zatem na nas. Ryzyko poparzenia lub wywołania pożaru jest bardzo realne, ponieważ dość często dochodzi do wypadków pożarów, spowodowanych przez dolewanie biopaliwa do paleniska, gdy tli się jeszcze niezauważalny mały błękitny płomyczek.

Gdzie zaprojektować biokominek, a gdzie kominek gazowy?

Kominki biologiczne charakteryzują się żywym, otwartym ogniem, który tworzy przyjemną atmosferę. Jednakże, ich użytkowanie wymaga ostrożności i rozsądku. Zasadniczo, jedynym stosunkowo bezpiecznym miejscem do ich użytkowania jest na zewnątrz budynku, np. w ogrodzie lub na tarasie, ale nawet tam musimy zapewnić im stabilną podstawę.

W pomieszczeniach mieszkalnych i innych, gdzie ludzie przebywają przez dłuższy czas, lepszym i bezpieczniejszym wyborem są sprawdzone, bezpieczne oraz ekologiczne rozwiązania - kominki gazowe.